ЗМІ, конференції, інтернет ресурси

Family_holidays_1Максим Колесніченко: «Цінність родинних свят» («Promo Lux», №5 січень 2013)

Будь-яке свято є відображенням сімейних та родинних цінностей. Свята бувають різними: одні з них розкривають зміст вузько родинних стосунків, інші підкреслюють загальні важливі етапи життя. Проте будь-яке свято має на меті об’єднання у вузькому колі родичів та близьких людей, котрі поєднані спільною долею, пережи­ваннями, радощами.

Для чого людям потрібні свята? Мабуть, кожна людина зможе по-своєму відповісти на це, як здається, просте питання. До сенсу свят відносять не лише зустрічі з рідними, інтерес до їхніх справ та нагальних питань. Перш за все, будь-яке свято – це можливість не лише підтримати кожного родича, але й отримати підтримку від інших. Ми дуже мало замислюємося над тим, якої кількості небажа­них подій можна уникнути, якщо скористатися нагодою порадитися з досвідченою людиною. Важко повірити, що проста бесіда з родича­ми та висловлення їм власних почуттів не лише знімають емоційне навантаження та втому, але й зміцнюють здоров’я, підтверджують важливість та винятковість кожної близької людини у нашому серці протягом всього життя.

Крім того, свята – це чудова можливість відновити дружні та товариські стосунки з тими, з ким колись була сварка, хто був обра­жений, знецінений, вигнаний за межі родинного кола. Коли ображені родичі повертаються до нас, тоді кожен з родини стає по-своєму сильнішим, добрішим, духовнішим та більш люблячим. Саме душевно-емоційний зв’язок найчастіше і є тим могутнім засобом гуртування та спорідненості, який неможливо переоцінити за його внеском у таке поняття, як «життєва сила» сім’ї та роду загалом.

Свята поєднують родичів, які належать до різних поколінь. Так, дітям цікаво подивитися на ті дійства, які вони, можливо, ще ніколи не бачили. Діти можуть долучитися до етнічної складової рідної культури, зрозуміти сенс традиційного одягу, танцю, пісень, віршів, тощо. Крім цього, під час свят діти, як представ­ники сучасного покоління, мають чудову нагоду на власні очі побачити ті духовні витоки, які вплинули на формування характеру та особистостей їхніх батьків та представників більш старших поколінь. Звідси – розуміння мотивів поведінки своїх родичів, можливість переосмислення їх вчинків та дій, котрі раніше були хибно витлумачені, а також становлення власного світогляду, в якому першочергове місце нале­жить таким поняттям як сім’я, родина, батьківщина, сенс життя в широкому розумінні та багато інших.

У свою чергу, представники середнього покоління – батьки, в яких вже підростає малеча – сприяють цьому світоглядному та ідейному формуванню: вони є ініціаторами та активними учасниками багатьох вистав, вертепів, народних гулянь, під час яких відбувається зміцнення зв’язків родинного кола. Саме за участю цього покоління здійснюється найбільш активна передача традицій та ритуалів культури від представників старших поколінь до наймолодших.

Але найбільша відповідальність за збереження та передачу набутого досвіду належить представ­никам найстаршого покоління. Це наші бабусі, дідусі і в деяких випадках – прабабусі та прадідусі. Їхня присутність у нашому житті є відображенням невпинного процесу циклічності у Всесвіті. Так як сонце кожного дня підіймається на сході та сідає на заході, так і життя кожного роду має етапи народження, розквіту, зрілості та згасання. У цій циклічності багато радості, суму, туги та печалі, але завдяки саме цим почуттям молоде покоління може навчитися цінувати життя та всі його найкращі прояви, а самим – долучитися до процесу творення власного життя.

На порозі нашої домівки вже стоїть Новий рік. Це свято у певному сенсі відображує вже згадану циклічність. Воно також надає кожній людині чудову нагоду зустрітися з рідними людьми у власній домівці чи в гостях, усвідомити те, що кожен з нас став на рік старшим, отже – сильнішим, витривалішим, розумнішим, добрішим, мудрішим тощо. Дуже важливо помічати в людях ці зміни на краще, підтримувати їх в цьому процесі та піклуватися про можливість подальших конструктивних змін.

У цей передноворічний місяць хочеться побажати кожному з вас мати таких родичів, котрі завжди зрозуміють ваші переживання і зможуть вас підтримати, залишаючи руйнівну критику та лайки в дале­кому минулому. Нехай ваші близькі та рідні люди завжди ставитимуться до вас з великим терпінням, повагою та любов’ю, а в колі ваших родин увесь наступний рік житимуть злагода, статок та велике сімейне щастя!

top

Program_TR_1

«Терапія роду – знання, що змінюють долю» («Promo Lux», №4 жовтень 2012)

«Роде наш красний! Роде наш прекрасний!» – так звучать слова відомої української народної пісні. Для кожної нації рід – поняття унікальне, містичне, наповнене могутнім змістом та енергетичною суттю. Це та опора, що стоїть за кожним із нас – не даремно у давнину Древо Роду та славне ім’я предків цінувалося понад усі скарби світу.

Однак ми з вами мало замислюємося над тим, що рід, насамперед, це не тільки наші батьки-діди-прадіди, як особистості, що жили або живуть у певний відрізок часу та мають із нами спорідненість по крові, фізично. Це ще й величезний досвід минулих поколінь що передається на негенетичному-ментальному та духовному рівні власним дітям та онукам й щоденно формує наше з вами життя. Наше теперішнє, майбутнє, наші стосунки у родинному колі з рідними та близькими – усе це підпорядковано сконцентрованому у нас із вами унікальному досвіді, котрий не можна розцінювати однобічно – позитивно чи негативно. Але з ним можна працювати, аналізувати, покращувати заради того, аби наше сьогодення, наші взаємини вибудовувалися якнайкраще та якнайсприятливіше для нас та оточуючих.

Саме в цьому напрямку працює унікальна навчальна «Програма терапії роду», розроблена та успішно втілювана науковцями київського інституту «САМРІТІ».

Коли вперше зіткнулася із його назвою, подумалося, що це якийсь новомодний навчальний заклад, що пропагує східні вчення та філософію, як от йогу чи медитацію… Надто вже по-східному витонченим сприймається саме слово «САМРІТІ».

Все виявилося інакше, ближче та рідніше, але не менш цікаво та захоплююче. Інститут є асоційованим членом Європейського університету Jean Monnet. Назва ж інституту, на справді, це абревіатура, що відображає скорочення таких понять, як: САМореалізація, Розвиток Інтелекту, Творчості та Інтуїції. Тож не дивно, що унікальна навчальна «Програма терапії роду» стала приорітетним напрямком, котрий сьогодні успішно популяризується та розвивається по всій Україні. Її автором є молодий український науковець, практикуючий психолог, викладач Інституту післядипломної освіти при КДУ ім. Т.Шевченка, директор соціально-психологічних програм Української асоціації євроатлантичного співробітництва та, зрештою, засновник «Інституту саморозвитку людини «САМРІТІ» Максим Колесніченко. Тож сьогодні маємо гарну нагоду дізнатися більше безпосередньо від самого пана Максима.

– Максиме Валентиновичу, у Кам’янці-Подільському Ви представляєте «Програму терапії роду» на громадських засадах, як соціальний проект у форматі десяти захоплюючих навчальних семінарів. Вже відбувся перший з них. На вирішення яких завдань, в першу чергу, спрямовані ці заняття?

– У своєму житті кожен з нас нерідко зустрічається із такими явищами як самотність, родинна зрада, алкоголізм як результат душевної травми, вимушені аборти, непорозуміння та чвари між батьками й дітьми. Ми часто задаємо собі питання: як повернути втрачене кохання? Як достукатися до зачерствілого серця та подолати жорстокість у стосунках?  Як сформувати пошану та подяку до батьків в егоїстичних серцях підлітків? Як домогтися уваги та турботи з боку чоловіка чи дружини?

Увесь цей драматизм з’являється в нашому житті невипадково, а є наслідком аналогічних страждань та переживань наших попередніх поколінь. Все, що відбувається з нами сьогодні, колись переживалося нашими прадідами. Усе це і є нашим спадком негенетичного характеру.

«Програма терапії роду» працює саме з таким переліком успадкованих проблем. На перший погляд, у це важко повірити, проте матеріали «Програми терапії роду» надають реальну можливість та відчутні наслідки у процесі звільнення життя від руйнівного минулого. Так, наприклад, трагічні події життя, що успадковані від батьків, неминуче призвели б до аналогічних трагедій у житті дітей. Натомість, власна робота кожної людини у Програмі дає можливість переписати сценарій свого життя та змінити хід подальших подій на бажані.

Цикл семінарів, котрі інститут «САМРІТІ» проводить у Кам’янці-Подільському, хоч і є оглядовим, але достатньо інформаційно наповненим, щоби слухачі могли не просто ознайомитися із основами навчальної «Програми терапії роду», але й з’ясувати для себе, наскільки кожен з них потребує подальшої роботи із власним успадкованим родовим досвідом, котру передбачають подальші групові тренінги та заняття.

– Як популяризуєте авторську «Програму терапії роду», окрім проведення циклів виїзних оглядових семінарів, адже, безперечно, її спрямування націлене на кожну особистість, не залежно від місця мешкання?

– Вже протягом року в якості реалізації програми соціальної підтримки та допомоги населенню України на телеканалі «Тоніс» в передачі «Алло, лікарю!» розповідаємо про шляхи подолання особистих кризових ситуацій у форматі «Програми терапії роду». За отриманими результатами та відгуками на програму вже прийнято рішення продовжити на наступний рік. Телепередачу можна побачити та задати власне питання у прямому ефірі кожного третього понеділка о 17.00 годині. Повтор програми «Алло, лікарю!» відбувається о 10.00 годині наступного дня – у вівторок.

Найближчу передачу можна буде переглянути 15 жовтня о 17.00.

Додам, що кожна телепередача має власну тему в контексті «Програми терапії роду». Для тих же, хто більше полюбляє інтернет-формат перегляду – записи передач зберігаються на сайті Інституту «САМРІТІ» за адресою: http://samriti.com.ua/uk/

– Пане Максиме, наша сьогоднішня розмова та презентована Вами «Програма терапії роду», безперечно, зацікавили багатьох кам’янчан. Коли ж чекати наступного семінару у Кам’янці-Подільському?

– Наступна зустріч з кам’янчанами уже спланована. Приємно, що нашу громадську ініціативу підтримує  міський голова Михайло Сімашкевич та Департамент гуманітарної політики на чолі з пані Оленою Куземою. Попередньо повідомлю, що зустріч за люб’язної підтримки та згоди ректора Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Сергія Копилова, відбудеться 18 жовтня о 15.00 год., в приміщенні актового залу центрального корпусу університету.

Детальніше дізнатися про семінар можна за телефоном: (096) 884-9094

Запрошуємо усіх, хто бажає дізнатися більше про саму «Програму терапії роду» та спробувати визначити для себе ті напрямки, рухаючись якими вдасться подолати негативні прояви власного родового досвіду. На семінарі буде нагода отримати відповіді на нагальні питання та проблеми слухачів. Тож буду радий бачити кам’янчан на семінарі!

top

Максим Колесніченко: «ПРАЦЯ ЗАРАДИ МИРУ» (журнал «Ротарієць», №4/2013)

Work_for_peace_1Зовсім нещодавно ініціативною групою однодумців було створено Інститут саморозвитку людини «Самріті», (САМореалізація: Розвиток Інтелекту, Творчості, Інтуїції), яка об’єднує представників психолого-педагогічної й медичної просвітницької сфери. Проте вже сьогодні можна говорити хоч і про перші, але впевнені кроки на шляху до впровадження загальної мети – збільшення емоційної стабільності кожної родини, зміцнення стосунків між родичами та загальне поєднання зусиль членів кожної родини.

В рамках реалізації громадського проекту «Інституту саморозвитку людини «Самріті», що втілювався за підтримки Департаменту гуманітарної політики Кам’янця-Подільського для громади міста, соціальних працівників, викладачів та студентів університету та спільно з Ротарі Клубом «Київ-Печерськ» була проведена апробація оглядового авторського курсу «Програма терапії роду». Матеріали Програми були підтримані представниками академічної науки та соціальними працівниками – практичними психологами, педагогами, методистами.

За погодженням з Департаментом освіти і науки, молоді та спорту, Інститутом «Самріті» у форматі Ротарійського проекту Ротарі Клубу «Київ-Печерськ» планується проведення пілотного проекту «Програма терапії роду – дітям», підготовленого у формі науково-практичних занять для учнів випускних класів. Місцем проведення визначено середню школу № 87 Шевченківського району Києва. Програма втілюватиметься протягом 2013-2014 навчального року.

Метою даного проекту є: 1) сприяння формуванню поняття про сімейні цінності у молодого покоління; 2) розвиток комунікаційних навичок для повноцінного спілкування з представниками різних поколінь; 3) виховання у молоді почуття громадянської відповідальності за створення повноцінної сім’ї; 4) допомога транснаціональним сім’ям у вирішенні питань збереження формату сім’ї.

Ідеї Інституту «Самріті» та Ротарі – загальне зміцнення миру, який починається від миру в кожній душі, серці, кожній оселі, домівці, родині, країні. Як зазначив у своєму посланні Президент Ротарі Інтернешнл: «…Мир у всіх розуміннях цього слова є реальною метою і цілком реалістичною ціллю для Ротарі. Мир не є тим, чого можна досягти шляхом підписання угод, перемовин між урядами або героїчної боротьби. Він є тим, що ми можемо віднайти і чого ми можемо досягти…»

На цьому шляху стоїть чимало спільних завдань, які вже зараз знаходять своє втілення та реалізацію силами працівників Інституту «Самріті» та Ротарі Клубу «Київ-Печерськ». Дуже зігріває думка та усвідомлення того, що своїми скромними зусиллями вже сьогодні Ротарійці сприяють досягненню спільної мети – миру, заради якого слід постійно та невпинно працювати.

top

«Програма терапії роду» у Кам’янці-Подільському (газета «Фортеця», №12/2013)

З вересня минулого року за підтримки Кам’янець-Подільської міської державної адміністрації та у співробітництві з Державним університетом ім. І.Огієнка Інститутом «Самріті», що є асоційованим членом європейського університету Jean Monnet, розпочато реалізацію оглядового курсу під назвою: «Програма терапії роду». Програма має соціальний характер та здійснюється на науково-дослідницьких засадах.

Матеріали Програми терапії роду знаходять застосування у наступних сферах: сімейні стосунки загалом та транснаціональні сім’ї, що пов’язані з трудовою еміграцією; соціальна сфера; побудова та розвиток бізнесу; динаміка формування трудового колективу; військова справа; спорт; саморозвиток та самореалізація.

Ці та інші напрями заслуговують на особливу увагу, оскільки саме сімейні стереотипи та культура побуту впливають на те, якими будуть стосунки між керівником та підлеглими, бізнес партнерами, тренером та вихованцем тощо.

На перший погляд може бути дивним, але, якщо дитина в далекому минулому переживала у власній сім’ї утиски, приниження або насилля, вона вибудовуватиме власне сьогодення схожими формами, про що, можливо, навіть не здогадується. І тоді прагнення бути принциповим керівником може перетворити керівника на тирана, а вимогливість до себе та інших – психологічним тиском на підлеглих.

Ситуація на цьому не завершується, а отримує подальший розвиток: пригнічені підлеглі не спроможні спокійно сприймати таке становище. В їхній психіці формується модель протидії, котра може мати прояви у позасвідомому спротиві, саботуванні завданням чи трудовій дисципліні, а деколи ще й призводить до «зради» інтересам трудового колективу чи бізнес партнерів.

Якщо проаналізувати подібні факти, то можна дійти до витоків таких моделей-програм, котрі беруть початок у тому ж дитинстві: маленька дитина не може гідно протидіяти суворим батькам, тому обирає шлях пасивної агресії. Якщо ж і це не допомагає – змушена, навіть, залишити рідну домівку, знецінюючи всі блага, якими користувалася. Не маючи змоги усвідомити мотиви власних вчинків, така дитина у дорослому житті може вбачати у своєму керівництві саме тиранічного батька, життя з яким стає дедалі нестерпнішим.

Слід зазначити, що за схожими сценаріями формуються стосунки й у бізнесі: на початку своєї роботи партнери домовляються про відвертість, принциповість та чесність у взаємодії. Коли ж робота дає перші результати, часто починають з’являтися прояви недовіри та намагання нездорової конкуренції. Вона може бути наслідком стосунків між братами та сестрами у родині, або відображувати не зовсім здорові мотиви отримання батьківської любові тоді, коли інакше її отримати не було можливості. Такі елементи у вихованні інколи спричиняють бажання бути кращим за будь-яких обставин, причому – незважаючи на родинні зв’язки чи близькість. Чи не нагадує це готовність до «зради» як у родині, так і в бізнес-середовищі?

Наступний елемент розвитку таких конфліктів торкається безпосередньо наших дітей, які стають свідками розірвання родинних, дружніх чи бізнес стосунків. Діти швидко втлумачують собі, що головне у житті – це «перемога за будь-яку ціну, оскільки головним є результат». Загроза подібного ставлення ховається у нашій пам’яті, оскільки все, що було притаманне нашим батькам, дідам чи прадідам, стає частиною нашого життя. І якщо ми отримали у спадок руйнівні тенденції – то саме з ними нам доведеться зустрітися у власному житті, хочемо ми цього, чи ні, визнаємо ми це, чи відкидаємо.

Кожен рід кожної людини за час свого існування увібрав у свою структуру всі сценарії, які були реалізовані за весь цей термін. Серед цих сценаріїв, котрі ще називаються «програмами» є такі, котрі відносяться до «сценаріїв життя», інші ж відносяться до «сценаріїв смерті». До смерті призводять не лише згубні звички, про які нам добре відомо: алкоголь, наркоманія тощо. У цьому переліку є, також, дії, котрі призводять до хвороб та руйнації душевного та вольового начал, без яких життя перетворюється лише на фізичне існування.

Програма терапії роду ставить за мету таку роботу, котра допомагає людям незалежно від їх професійної сфери реалізації віднайти в собі сили подолати «програми смерті», підсилюючи «програми життя». Така терапевтична та консультаційна робота зміцнює духовні сили, надає іншого, більш широкого та повноцінного розуміння життя і, врешті, допомагає усвідомити сенс не лише обраної професії, а й власного призначення. Слід зазначити, що це розуміння є неповноцінним чи, навіть, неможливим без поєднання зусиль всієї сім’ї та роду.

Доводимо до уваги всіх, хто зацікавлений у зміцненні сімейних та родинних зв’язків, відновленні теплих стосунків між родичами, вирішенні проблемних питань стосовно власного призначення, реалізації та професійного становлення, налагодженні бізнес-активності тощо: наступна лекція-семінар відбудеться 28 березня 2013 року у приміщенні актової зали центрального корпусу університету ім. І.Огієнка.

top